Bahar Temizliği Nasıl Yapılmalı

Bahar Temizliği Nasıl Yapılmalı

Bahar Temizliği

Belirli aralıklarla yapılan ev temizliğinin haricinde mevsim geçişlerinde de yaşam alanları ayrıntılı olarak temizlenmektedir. Özellikle kıştan bahara geçtiğimiz dönemlerde yapılan bahar temizliği, yaşam alanlarının temizliğinin yanı sıra kış ruhunun da ortadan kalkması, baharın enerjisinin evlere dolmasının da adeta bir aracı gibidir.

Bahar temizliği her zaman yapılan günlük temizlik gibi değildir. Daha ayrıntılı bir temizlik işlemi gerektirir. Bu yüzden kıştan bahara geçilen dönemde yapılacak bu temizliğin daha planlı olması gerekir. Yapılacak işler planlandıktan sonra ihtiyaç duyulan temizlik malzemeleri temin edilir ve işe başlanır.

Bahar ayı temizliğin yanı sıra evlerde yapılmak istenen değişikliklerin de yapıldığı bir aydır. Tadilat yapılacaksa özellikle bahar ayları bu işler için uygun bir zaman dilimidir. Bu durumda tadilatlar, ev içerisinde yapılacak değişiklikler yapıldıktan sonra bahar temizliğinin yapılması daha uygun olacaktır. Çünkü tadilat sırasında mekânlar daha çok temizliğe ihtiyaç duyacak bir hal alabilir. Özellikle boya badana işlerinden sonra temizliğin daha ayrıntılı yapılması kaçınılmazdır.

Evde yapılacak işlerin planlanması hangi zaman diliminde neyin yapılacağı konusunda temizliği yapacak kişiler açısından oldukça kolaylık sağlayacak bir şeydir.

Peki, yapılacak planlamada işe nerden başlanmalıdır?

Aslında bu kişilerin tercihine göre farklılık gösterebilir. Ama evdeki fazlalıklardan kurtulmak başlangıç için önerilebilir. Uzun süredir kullanılmayan eşyaların belirlenmesi ve onları farklı şeylerde değerlendirmek hem temizlik hem de düzen açısından kolaylık sağlayacaktır.

Mutfak evin en çok vakit geçirilen alanlarından olduğu ve oldukça ayrıntılı temizlik gerektirdiği için temizliğe mutfaktan başlanabilir. Mutfakta ihtiyacınız olmayan eşyaları –bardak, tabak, tencere, tava ya da süs eşyası gibi-, son kullanma tarihi geçmiş gıdaları kullanım alanlarından çıkararak işe başlanabilir. Bu hem size kullanım alanı kazandıracak hem de kalabalık görünümden kurtulmanızı sağlayacaktır. Böylece yapılacak temizlik sırasında silme, kurulama işlemleri daha kolay yapılacaktır. Sonrasında dolap içleri ve yüzeyleri uygun temizlik malzemeleri ile silinebilir. Özellikle fırın içleri temizlenirken eşyalarınıza uygun temizlik malzemesi kullanmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca buzdolabı temizliği de oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Mutfak temizliğinden sonra diğer odaların temizliğine geçilebilir. Odaların temizliğinde kış boyu kullanılan perde, halı, koltuk örtüsü gibi eşyaların yıkanması yapılacak ilk iş olabilir. Bu tip işler için profesyonel hizmet almayı da tercih edebilirsiniz. Camların silinmesi de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü camların temizliği hem perde kullanımı açısından hem de kullanım alanlarının ferahlığı açısından önemlidir. Temiz bir cam evinizi hem daha ferah hem de daha steril gösterecektir. Sadece kışın kullanılan eşyalar temizlendikten sonra bu eşyaların depolanması da kullanım zamanı geldiğinde kolaylık sağlayacak bir yöntem olarak tercih edilebilir.

Evlerde yatak odası olarak kullanılan yerlerin temizliğinde kullanılan halı, perde, yorgan, battaniye kışlık nevresim takımlarının temizliğinin yanı sıra kıyafet temizliği de bu mekânlarda yapılacak işlerin arasında sayılabilir. Dolapların boşaltılıp silinmesi, kışın kullanılmayacak eşyaların yıkanarak depolama alanlarına kaldırılması mevsimlik ve yazlık kıyafetlerin yerlerine yerleştirilmesi oldukça titizlikle yapılması gereken fazlaca zaman alan işlerdir. Ayakkabılık temizliği de yapılması gereken yazın kullanılmayacak çizmelerin, botların, ayakkabıların bakımının yapılması ve kaldırılması yapılacak işler arasındadır.

Banyo temizliği yapılırken ise yine kullanılmayan eşyaların temizliğiyle işe başlanabilir. Eskiyen, kullanılmayan havlular toz bezi olarak kullanılabilir ya da geri dönüşüme verilebilir. Yine eskiyen son kullanma tarihi geçmiş kişisel bakım ürünleri mutlaka atılmalıdır.

Kış boyunca daha az kullanılan balkonlar da artık daha sık kullanılacağı için dip köşe temizlenmelidir.

Bahar Temizliği İpuçları

  • Bahar temizliği yapılırken temizlenen bütün alanlardaki hareket edebilen bütün eşyalar çekilerek altı süpürülüp silinmelidir. Rutin temizlik yapılırken bu alanların temizliği ihmal edildiği için bahar temizliğinde bu alanların biriken tozlardan arındırılması gerekmektedir.
  • Mutfak temizliği yapılırken dolap içlerinin temizliğine özen gösterilmeli dolap içlerinde örtü kullanılıyorsa bu örtüler mutlaka yıkanmalıdır. Yine mutfakta son kullanma tarihi geçmiş gıdalara temizlik sırasında dikkat edilmelidir.
  • Banyo temizliğinde de yine kullanılmayan kişisel bakım ürünleri tespit edilip atılmalıdır.
  • Banyoda, mutfakta ya da yatak odalarında dolap içlerinde ya da tezgâhların üzerinde düzenleyiciler kullanarak bu alanları daha kullanışlı hale getirebilir.

Firmamız, izmir temizlik şirketi olarak ister günlük temizlik ister mevsimlik ayrıntılı temizlikte ihtiyaç duyduğunuz her türlü desteği müşterilerimize profesyonel olarak sunmaktadır. Her türlü temizlik hizmeti, dezenfeksiyon işlemi için bize ulaşıp hizmetlerimiz için bilgi alabilir, oldukça yorucu olan bahar temizliğini kısa sürede yorulmadan halledebilirsiniz.