Buzdolabı Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buzdolabı Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfakta yaygın bir şekilde kullandığımız eşyaların en başında gelir buzdolabı. Mutfağın ve bir evin olmazsa olmaz beyaz eşyası olan buzdolabının düzenli olarak temizliğinin yapılması ve hijyeninin sağlanması çok önemlidir. İçerisine koyduğumuz yiyecekler sebebiyle oluşabilecek lekelenmelerden dolayı olabileceği gibi gözle görmediğimiz mikroplardan sebebiyle de buzdolabı temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. İzmir temizlik şirketi olan Uçanlar Temizlik Hizmetleri bu konuda bilgilendirici bir yazı yazmıştır.

Hijyeninin sağlanması buzdolabındaki yiyeceklerin daha uzun süre dayanıklı olması için ve mikropların ürememesi için de çok önemlidir. İzmir ev temizliği konusunda da ihtiyaçlarınızı karşılıyoruz. Bize ulaşmanız yeterlidir.

Buzdolabı Temizliğinde Dikkat Edilecek Hususlar

 • Buzdolabı temizliğine başlamadan evvel öncelikle tedbir amaçlı olarak buzdolabının fişi çekilerek elektrik ile bağlantısı kesilmelidir. Ya da güç düğmesi kapatılmalıdır.
 • Buzdolabının içinde yer alan ve çıkabilir özellikte olan tüm raf, çekmece ve kutular çıkarılmalıdır.
 • Çıkardığınız raf, kut ve çekmece gibi buzdolabına ait parçaları yumuşak bir sünger ve ılık su ile nazikçe yıkayınız. Durulamayı zorlaştıracağı için bulaşık deterjanını çok kullanmamaya özen gösteriniz. Ayrıca buzdolabından çıkarılan parçalar üzerinde herhangi bir deforme ve çatlama olmaması adına oda sıcaklığına geldikten sonra yıkamaya başlayın.
 • Buzdolabının içini temizlerken ağır kimyasal içeren deterjanların kullanılması pek tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle evde doğal malzemeler kullanarak kendinizin hazırlayacağı doğal deterjan ile buzdolabınızı gönül rahatlığı ile temizleyebilirsiniz.
 • Evde pratik bir şeklide kendinizin hazırlayacağı doğal deterjan ile buzdolabının iç temizliği yapılırken çizilmeyi önlemesi açısından yumuşak bir bez ya da sünger kullanılmalıdır.
 • Buzdolabı yüzeyinde göçük oluşmaması adına silerken çok bastırmamaya ayrıca dikkat edilmelidir.
 • Evde doğal bir şekilde hazırladığınız buzdolabı temizleme deterjanı ile yüzeyi sildikten sonra dolabın içini nemli bir bezle durulayın ve kurulayın.
 • Buzdolabı kapağını da aynı şekilde hazırladığınız deterjan ile silin ve ardından durulama işlemini yapın. Durulama işleminin hemen ardından buzdolabının kapağının içini mikro fiber bir bez ile kurulamayı unutmayınız.
 • Buzdolabının kapağında bulunan lastik kısmın temizlenmesi de hijyen açısından çok önemlidir. Buzdolabı kapağında bulunan lastik temizliğini sirke ve sadece bu işler için kullandığınız bir diş fırçası yardımı ile yapabilirsiniz.
 • Buzdolabının iç temizliği yapıldıktan sonra, içinden çıkarılan parça ve aparatların takılmasına sıra gelir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta takılacak tüm parçaların kurulandıktan sonra takılmasıdır.
 • Buzdolabının dış yüzey temizliğinde bulaşık deterjanı tercih edebilirsiniz. Ankastre buzdolabınız var ise ankastre ürünlerin temizliğine uygun olan deterjanları tercih etmelisiniz. Buzdolabının dış kapağındaki lekeler güzelce temizlendikten sonra durulanır. Ve iz kalmaması için mikro fiber bez ile kurulanır. Bu aşamada dilerseniz cam temizleyici ürünler kullanarak da buzdolabınızın kapağına parlaklık kazandırabilirsiniz.

Püf noktalar:

 • Buzdolabı temizliğini yaparken eldiven takarsanız parçaların üzerinde parmak izi oluşumunu ve parçaların elinizden kayıp düşmesine engel olmuş olabilirsiniz.
 • Buzdolabında bir türlü çıkmayan lekeler varsa bir de diş macununu deneyin. Bezelye tanesi kadar diş macununu sıkın ve nazikçe ovun. Böylece buzdolabındaki zorlu lekeleri yok edebilirsiniz.
 • Zorlu lekeleri yok etmede tavsiye edilen bir diğer yöntem ise kabartma tozuna bir miktar su ekleyip macun haline gelen karışımı leke üzerine sürmektir.
 • Buzdolabının içini ve dışını silerken ayrı bezler kullanılmadır.
 • Buzdolabı temizliği bittikten sonra 1 bardak su içine 1 çay kaşığı çay ağacı yağı damlatın. Ve bu karışım ile dolabınızın raflarını son kez bir daha silin. Böylece buzdolabında kalan küf kalıntıları da iyice temizlenmiş olacaktır.
 • Dolabınızın içinde istenmeyen kokuların olmasını istemiyorsanız temizlik sonrasında, ağzı açık bir kap içine koyduğunuz Türk kahvesi ya da kabartma tozu bu anlamda çok işe yarayacaktır.

Buzdolabı Temizliğinde Kullanılan Doğal Deterjan Nasıl Yapılır

Buzdolabı temizliğinde ağır kimyasallar kullanmak istenmeyen sağlık sorunlarına yol açabilir. Temizlik yapayım derken hoş olmayan sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle buzdolabı temizliğinde aşağıdaki gibi kendinizin hazırladığı doğal temizleyicileri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Buzdolabı temizliğinde kullanılan doğal deterjan yapımı için;

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı karbonat
 • 2 litre sıcak su
 • 3 – 4 su bardağı elma sirkesi

Yapılışı

Tüm malzemeleri karıştırın. Sıcak su ılıyınca buzdolabı temizliğine başlayabilirsiniz. Elma sirkesi ile su oranını 1 ölçüye 3 ölçü olacak şekilde ayarlayarak bu karışımdan dilediğiniz miktarda hazırlayabilirsiniz.