Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Çok da inatçı bir leke olarak görülmeyen çay lekesi, aslında zamanında müdahale edilmez ise inatçı bir lekeye dönüşebilir. Kuruyan lekelere müdahale etmek ve uğraşmak da çok can sıkıcı bir durumdur. Özellikle dokuya zarar vermeden çay lekesinin çıkarılması da önemli olan bir diğer meseledir.

Ev temizliği hizmetlerimizde sık karşılaştığımız çay lekesi yazımızı okuduktan sonra çay lekesine ilk müdahale nasıl yapılmalıdır, kurumuş çay lekesi nasıl çıkarılır gibi sorularınıza ait tüm cevapları bulabileceksiniz.

Çay döküldüğünde ilk olarak yapılması gereken şey bir bez ya da kağıt havlu ile sıvı fazlasının alınması gerekmektedir. Sıvının daha derinlere inmesi lekenin yüzeyden çıkarılmasını da zorlaştıracağı için fazla sıvının hemen alınması önemlidir. Eğer giysi üzerine çay döküldüyse hemen kıyafeti tersten ılık su ile yıkayın. Tercihen bulaşık deterjanı ile ya da leke çıkarıcı özelliği olan bir deterjan ile nazikçe ovalanarak elde ön yıkama yapılmasının ardından 10 dakika beklenmeli, daha sonra çamaşır makinesinde normal derecede yıkanması önerilir. Eğer çay koltuk ya da döşemeli bir yere döküldüyse sıvı fazlası alındıktan sonra yüzeye bir miktar leke çıkarıcı deterjan dökülür ve ovalanır. Güzelce ovalandıktan sonra kuru bir bezle fazla suyu aldırılır. Kuruması için bir süre beklenir.

Limon Suyu ile Çay Lekesine Kesin Çözüm

Eğer çay lekesinden doğal bir malzeme kullanarak kurtulmak istiyorsanız tam size göre bir haberimiz var. Bunun için çay dökülen giysinin ters tarafına 1 su bardağı ile yarım limonun suyundan oluşan karışımı dökün. Bir süre bekleyin ve güzelce ovalayın. Ardından çamaşır makinesinde yıkama talimatına uygun bir derecede yıkayın. Ancak hemen belirtelim ki limon suyu beyaz ya da açık renk kıyafetlerinizde renk bozulmalarına yol açabilir. Bu nedenle uygulama öncesinde giysi kumaşınızın zarar görmemesi için küçük bir test yapın.

Kurumuş Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Şüphesiz ki en zorlayıcı leke türlerinden biri de kurumuş lekelerdir. Hemen hemen her lekede olduğu gibi çay lekesinde de ne kadar uzun süre müdahale edilmezse lekenin çıkarılması o kadar zorlayıcı olmaktadır.

Kıyafetinizde kurumuş çay lekesi var ise öncelikle yapmanız gereken lekeli bölgeyi ılık su içinde bir süre bekletmektir. Yaklaşık 30 dakikalık bekleme süresinin ardından su ile macun kıvamına getirdiğiniz karbonatı kurumuş çay lekesinin üzerine dökün. Güzelce ovalayın. Bu aşamada giysinin kumaşına zarar vermemek çok önemlidir. Karbonat ile iyice ovaladıktan sonra giysinizi soğuk su ile durulayın. Ardından yıkama talimatlarına uygun bir şekilde çamaşır makinesinde yıkayın.

Koltuktan Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Koltuk gibi yüzeylerde görülme sıklığı en çok olan leke çeşidi çay lekesidir. Farklı yapıda kumaşların yer aldığı koltuklardan çay lekesini çıkarmak iki kat daha önemli olmaktadır. Çünkü çay lekesini çıkarırken bir yandan da koltuk döşemesine zarara verilmemesi gereklidir.

Deri koltuktan çay lekesini çıkarmak için ılık su ile ıslatılmış nemli bir bez ile çay lekesinin çıkarılması yeterlidir.

Kumaş döşemesine sahip olan koltuktan çay lekesini çıkarmak için ise karbonatın içine birkaç damla su damlatarak elde edeceğiniz macun kıvamındaki karışımı koltuğa yayın. Bir bez yardımıyla ve nazikçe ovalayın. Ardından soğuk su ile ıslatılmış nemli bez ile karbonat bölgeden tamamen arınıncaya kadar silin ve durulayın. Çay lekesi tamamen çıkmadığında birkaç damla bulaşık deterjanı ile işleme devam edebilirsiniz. Koltuktan çay lekesini çıkarma işlemlerine devam ederken özellikle dikkat edilmesi gereken husus kumaş dokusuna zarar vermeden ovalama işlemlerinin yapılmasıdır.

Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdaki çay lekesini çıkarmak için öncelikle çayın derinlere inmesini engellemek için sıvı fazlasını kağıt havlu ya da bir bez ile aldırın. Burada dikkat etmeniz gereken husus sıvı fazlasını alırken lekeyi yaydırmadan yapmanızdır. Tampon hareketler ile sıvı fazlası aldırma işlemine devam edilmelidir. Nemli bir bezle tampon yapmak, ovalama ya da silme işleminden daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Tampon yaptıktan sonra yarım su bardağı sirke ile yarım su bardağı suyu karıştırın. Bu karışımı lekeyi yaydırmadan yine tampon hareketler yaparak halı üzerine sürün. Sirkeli karışımın uygulanmasından sonra soğuk su ile ıslatılmış nemli bir bez ile halıyı son bir kez durulayın. Çay lekesini çıktığını göreceksiniz.