İşyeri ve Ofis Temizliği Neden Önemlidir?

İşyeri ve Ofis Temizliği Neden Önemlidir?

Temizlik; insanların yaşam alanlarında olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Kişisel temizliğin yanı sıra insanlar bulunduğu ortamın temiz ve hijyenik olması için özellikle ciddi zaman ve emek harcamaktadırlar. Çünkü ister ev olsun ister ofis her açıdan temiz bir ortamda bulunmak insanların kendini hem fiziksel hem de psikolojik olarak iyi hissetmelerini sağlamaktadır. İzmir temizlik şirketi olan Uçanlar Temizlik Hizmetleri bu konuda açıklayıcı bir yazı hazırlamıştır.

Özellikle birçok kişinin bir arada bulunduğu iş yeri ve ofis ortamlarında temizlik daha da önemli bir yer tutmaktadır. Bulaşıcı hastalıkların yayılma gibi pek çok riski de barındırdığı için ofis ve işyeri gibi kalabalık grupların bulunduğu ortamların temizliklerinin düzenli olarak yapılması, aksatılmaması sağlık açısından da çok önemli bir yer tutmaktadır. Sağlıklı yaşamın anahtarının temizlik olduğu unutulmamalıdır.

Ofis ve işyeri gibi alanların temiz ve ferah olması, mis gibi kokması dışarıdan gelen müşteriler için de çok önemli bir izlenim oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalar mağazalara alışveriş için gelen müşterilerin mağazada kalma süreleri üzerinde mağazanın temizliği, düzeni ve güzel kokması gibi faktörlerin çok etkili olduğu ortaya konulmuştur. Bu açıdan bakıldığında iş yeri ve ofis temizliğine dikkat edilmesinin şirketlerin markalarına yapacağı en büyük yatırım olduğu sonucu da ortaya çıkmaktadır.

Temiz, düzenli ve hijyenik bir ofis ya da işyeri sadece müşteriler açısından değil çalışanlar için de çok önemlidir. Zira mis gibi kokan, düzenli ve temizliği en ince ayrıntısına kadar yapılmış işyeri ya da ofislerde çalışmak çalışanların verimliliğini ve performansını da olumlu anlamda etkilemektedir. Kendini işyerinde iyi hisseden çalışan kişiler hem kendi aralarında ekip olarak daha özverili çalışacak hem de müşteri ile ilişkilerinde daha nitelikli davranmaya çalışacaktır. Pis, sağlıksız ve dağınık ortamda bulunmak bile insanların stresini artırdığı bilinmektedir. Hal böyle olunca hiçbir kişi temizlik açısından yetersiz bir ortamda çalışmak istemeyecektir. Ofis ya da işyerinin temizlenmemesi, havalandırılmaması ve dağınık olması başta sağlık olmak üzere beraberinde birçok sorunu getirmektedir. Özetle önce sağlık için sonra hem çalışanların kendini iyi hissetmesi hem de müşteri memnuniyeti adına işyeri ve ofis temizliğine çok önem verilmelidir. İzmir ofis temizliği konulu yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

işyeri ofis temizliği izmir

işyeri ofis temizliği izmir

Ofis & İş Yeri Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Çalışanların günde en az 8 saatini geçirdiği yerler olan ofis ve işyerlerinin temizliğinde dikkat edilmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Daha ferah, daha temiz ve mis gibi kokan ofis ve işyeri için şu hususlara dikkat edilmelidir;

  • Öncelikli olarak temizliğe başlanmadan önce ofis camları açılmalı ve ortamın havalandırılması sağlanmalıdır. Daha sonra etraftaki ya da masaların üzerindeki çöplerin toplanması ile ofis temizliğine başlanmalıdır. Küllüklerin içinin boşaltılması ve bu esnada küllerin etrafa saçılmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Çöp kovalarının ise içi tamamen boşaltılmalı ve içleri istenmeyen kokuların oluşmasına önlem olarak yıkanmalıdır. Daha sonra temiz çöp poşeti takılmalıdır.
  • Sonraki aşamada duvarların, duvarlarda asılı olan pano ve tabloların tozu alınmalıdır. Toz alma işlemi esnasında toz tutuculuğu yüksek mikro fiber bez kullanımına özellikle dikkat edilmelidir. Bu aşamada gerekli görülürse ve her hangi bir iş güvenliği riski yoksa cam ve pencere temizliği de yapılabilir.
  • Duvarların tozunun alınmasının ardından masa üzerindeki tozların alınmasına geçilebilir. Masa üzerinde kalkabilen tüm eşyalar kaldırılmalıdır. Önce nemli bir bez ile silinmeli ardından kurulama işlemi mutlaka yapılmalıdır. Kaldırılan tüm eşyalar da tozları alındıktan sonra tekrar masa üzerine yerleştirilmelidir. Masa üzerindeki toz alma işleminde telefon, faks gibi elektronik cihazların güzelce temizlenmesine dikkat edilmelidir. Bilgisayar gibi hassas cihazların bozulmaması için temizliğinde nemli bez yerine kuru bez kullanmaya özen gösterilmelidir.
  • Şimdi de sırada zemin temizliği var. İşyeri & ofis zemini eğer halı ile kaplı ise yüksek vakum gücü olan bir süpürge ile dip köşe iyice süpürülmelidir. Vakum gücü yüksek bir süpürge tercih edilmesinin temel sebebi mümkün olduğunca az toz kaldırmaktır. Zemin halı kaplı değil ise mikro fiber paspas ile dikkatlice silinerek temizlenmelidir. Kullanılan temizlik malzemesinin ağır kokuya sahip olmaması ve durulama gerektirmeyen malzeme olması gerekmektedir. Böylece hem zaman hem de su tasarrufu sağlanır.

Ofis ve işyeri temizliğinin profesyonel çalışma gerektirir. Bu nedenle ofis ve iş yeri temizliğinin uzman ekipler tarafından düzenli olarak yapılması alınana sonuçların da en iyi şeklide olmasını sağlamaktadır. İşyeri veya ofis ortamında hijyen standartlarını uzman ekiplerden aldığınız destek ile yakalayarak her açıdan sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz.