İşyeri ve Ofislerde Virüs ve Mikroplardan Korunma

ofis işyeri covid virüs temizliği
ofis işyeri covid virüs temizliği

İşyeri ve Ofis Temizliği

İnsanlar vakitlerinin büyük bir bölümünü ofislerde, iş yerlerinde geçirmektedir. Uzun zaman geçirdiğimiz bu yerlerin temizliği de sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Gün içerisinde bir çok insanla aynı alanda bulunulan ve dışarıdan da bir çok insanın gelip gittiği yerler olan iş yerlerinin temizliği özen isteyen bir konudur. Planlı ve düzenli olarak titizlikle yapılamsı gerekir. Çünkü çalışanların fiziksel sağlığını direk etkileyen bir konudur iş yeri temizliği. Çalışanların sağlıklı bir ortamda verimliliklerinin arttığı ve daha mutlu çalıştıkları da bir gerçektir.

COVID-19 salgını sebebiyle geçirdiğimiz zor günleri izmir temizlik şirketleri ailesinin bir üyesi olarak biran önce atlatmamızı ve üzerimize düşen, ofis ve işyeri temizliği konusunda çok hassas ve titiz olduğumuzu belirtmek isteriz.

Ofislerde Virüs Temizliği

Son zamanların salgın hastalığı olan Covid-19 ülkemizde de artık görülmektedir. Her ne kadar birçok alanda sokağa çıkma konusunda hassas davranılsa da bazı meslek gruplarında insanlar hala iş nedeniyle her gün dışarı çıkmak zorunda kalıyorlar ve insanlarla temas ediyorlar. Toplu olarak çalışılan işyerlerinde mecburen vakit geçiriyorlar. Ülke genelinde devlet eliyle hastalığın daha fazla yayılmaması için önlemler alındı. Fakat insanların da kişisel olarak önlem alması bu hastalığın daha fazla yayılmaması açısından oldukça önemlidir.

Peki sürekli insanlarla temas halinde olmak zorunda olan ve birçok insanla aynı ortamda çalışan ve özellikle son günlerde sokağa çıkıp işyerlerinde saatlerini geçiren, onlarca insanla temas içinde olan çalışanlar virüs ve bakterilerden korunmak için nasıl tedbirler almalı?

Aslında bahsedilecek bu uygulama ve tedbirlerin sürekli insan akışının olduğu işyerlerinde uygulanması gerekmektedir.

Virüs ve bakterilerden korunmak için yapılanlar aslında herkesin bildiği ve çoğu zaman farkında olmadan uyguladığı şeylerdir. İşyerlerinde ve ofislerde bir kişinin hasta olması diğer kişilere de bu hastalığın hızlı bir şekilde bulaşması için yeterlidir. Hem kişilerin kendi sağlığı hem de çevresindeki kişilerin sağlığı için dikkat edilmesi gereken oldukça basit uygulamalar vardır.

Virüs ve bakterilerden korunmanın en basit ve en etkili kuralı el yıkama alışkanlığıdır. El yıkama herkesin farkında olmadan uyguladığı bir hijyen kuralıdır. Eller sık sık sabunlu suyla yeterli sürede yıkanmalıdır. Ama özellikle son günlerde ellerin temizliği için sabunlu suyla ellerin içi ve dışı iyice ovarak yıkanmalı özellikle parmak araları unutulmamalıdır. Bu sayede ellerinize bulaşan bakteri ve virüsleri hem kendinize hem de etrafa bulaştırmamış olursunuz.

Elleri temizlemenin en etkili yöntemi elleri sabunla yıkamaktır. Fakat bazı durumlarda sabun ve su bulunmayabilir. Bu durumda el temizliğini uygun dezenfektanlarla yapabilirsiniz. Yine dezenfektan özelliği olan ıslak mendillerden de faydalanılabilir.

Kişiler özellikle bir hastalık nedeniyle öksürüp hapşırıyorsa ağız ve burunlarını kapatmaya özen göstermelidirler. Ağız ve burun tek kullanımlık mendillerle ya da dirsek içi ile kapatılmalıdır. Bunun sonrasında ise eller hemen dezenfekte edilmelidir. Bu şekilde virüs ve mikroplar etrafa saçılmamış olurlar. Kullanılan mendiller direk çöpe atılmalı asla ortalıkta bırakılmamalıdır. Aynı zamanda kullanılmış mendillerle başka hiçbir yüzeye dokunulmamalıdır.

ofis virüs temizlik nasıl yapılır
ofis virüs temizlik nasıl yapılır

Ortak kullanım alanlarında özellikle kapı kollarına dikkat edilmeli kapılar elle değilde bir mendil yardımıyla açılıp kapanmalıdır. Eller yıkandıktan sonra kapılara dokunmamaya özen gösterilmelidir. Bu alanlar gün içerisinde sık sık temizlenmeli, temizlenirken uygun temizlik ürünleri kullanılmalıdır. Yiyecek içecek için kullanılan araç gereçlerin temizliğinin iyi yapıldığına emin olunmalıdır. Mümkünse tek kullanımlık ürünler tercih edilmelidir. Yine ofiste çalışırken kullanılan masanın üzerinde yiyecek ve içecek bulundurulmamalı bu alanda yiyecek tüketilmemelidir.

Eğer ofiste hasta olan biri varsa mesafe korunmalıdır. Aslında hastalık sırasında çalışmak çok uygun bir şey değildir. Aynı ortamda çalışan kişilerin de sağlığı düşünülerek yapılacak en iyi şey hastalık dönemini evde dinlenerek geçirmek en iyi yoldur. Eğer çalışılmak zorundaysa bu kişilerin maske takması  ve diğer çalışma arkadaşlarıyla mesafeli olması hastalıkların bulaşma riskini azaltabilir.

Gün içerisinde ağız, göz ve burnunuza dokunmamaya özen gösterin. Ortamda hasta olan bir kişi yoksa bile ofis ortamları çok fazla kişinin girip çıktığı yerler olduğu için hastalık yayılma riski yüksek olan yerlerdir. Bu yüzden alınacak tedbirler sadece bir kişiyle sınırlı olmamalı herkesin tedbir alması sağlanmalıdır.

Bu tedbirler alınırsa ofis ortamında bulaşıcı hastalıkların yayılması riski azaltılabilir. Çalışanlarınızın ve sizin sağlıklı, steril bir ortamda çalışması için profesyonel olarak hizmet veren firmamız ister rutin ister genel temizlik işlerinizde sizlere yardımcı olmaya hazırız. Uzman ekibimizle temizlik işlerinizi size yük olmaktan çıkarıyoruz. Bizimle iletişime geçerek hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Önceki İçerikOkul Temizliği Nasıl Olmalıdır
Sonraki İçerikOfis ve İşyeri Temizliği İzmir