Yatalak Hasta Evi Temizliği İzmir

Yatalak Hasta Evi Temizliği İzmir

Hastası Olan Evlerin Temizliği

İnsanlar doğuştan getirdiği rahatsızlıklar nedeniyle, çeşitli kazalar sonucu ya da yaştan ötürü yaşamlarının geri kalan kısmını yatağa bağımlı halde geçirebilirler. Yatağa bağlı yaşamlarını sürdürmek zorunda olan hastaların yürüyebilen hastalara göre bakımı daha güç bir iştir. Yatalak hastaların bakımı ve yaşadıkları ortamın düzeni ve temiz olması hastaların konforu açısından özen gösterilmesi gereken bir konudur. Özellikle hastanın bilinci açıksa bu durum daha da önem kazanmaktadır. Bir başkasının bakımına ihtiyaç duyarak yaşamak bu hastaların psikolojik açıdan rahatsız olmalarına neden olabilir. Bu nedenle bu tür hastaların kişisel temizliği ve yaşadıkları ortamın temizliği yapılırken oldukça özenli davranılmalıdır. İzmir temizlik şirketleri arasında bu konuya özellikle dikkat eden temizlik firması olarak bizler hastası olan evlere hizmet vermekteyiz.

İzmir Yatalak Hasta Evi Temizliği

İster yatalak hasta temizliği olsun ister bir süre bakım gerektiren geçici bir hastalık olsun hastanın yattığı oda evin diğer odalarından daha özenli düzenlenmelidir. Hastanın ihtiyaçlarının giderilebileceği ve bakımının rahatça yapılabileceği bir oda düzenlemesi yapılmalıdır. Hastanın bakımını yaparken kullanılan malzemeler yatan hastanın ihtiyaçlarına göre odada uygun yerlere yerleştirilmelidir. Yatan hasta eğer bir çocuksa yattığı yatağın korkuluğunun olması, hasta yataklarının da metalden olması temizliğinin daha kolay yapılmasını sağlayacaktır. Eğer yatağın bir tarafı duvara dayanıyorsa ısı geçişi için önlem alınmalıdır. Hastanın yattığı yatağın çok yüksek olamaması bakımı üstlenen kişinin zorluk yaşamaması adına önemlidir. Yatakta kullanılan çarşaf ve nevresimin temiz olmasına da özen gösterilmelidir. Yatağın temiz ve sürekli kuru olması hastanın rahatı açısından çok önemlidir. Bu bakımdan yataklarda yatak koruyucu kullanmak faydalı olacaktır. Odada gelen ziyaretçiler için birkaç tane sandalye bulundurulabilir. Ayrıca oturabilen hastalar için de bir koltuk bulundurulabilir.

Hastanın sürekli yattığı odanın mümkünse gürültüden uzak, aydınlık ve havadar olması gerekir. Odanın ısısına dikkat edilmeli özellikle yaz aylarında çok fazla güneş almamasına özen gösterilmelidir. Pencereler açık tutularak hastanın yattığı oda sürekli havalandırılmalı ve düzeni olarak temizlenmelidir. Odanın düzenlenmesinde kullanılacak malzemelerin, mobilyaların kolay temizlenebilir, dezenfeksiyona uygun olmasına dikkat edilmesi gerekir. Eğer mümkünse hasta odasında duş ve tuvalet olmalıdır. Eğer odada duş, tuvalet veya lavabo yoksa hastanın, evin tuvaletine veya banyosuna yakın bir odada olması hastanın bakımını kolaylaştırabilir. Ayrıca bu yürüyebilen hastaların rahatlığı için konforlu bir çözüm olacaktır.

Hasta odasının aydınlık ve yeterli düzeyde gün ışığı alması hastanın rahat etmesi ve bakımının daha iyi yapılabilmesi açısından önemlidir. Bu yüzden hastanın kaldığı odanın evin aydınlık ve yeterli gün ışığı alan bir odası olması gerekir. Hastanın kaldığı odanın sıcaklığı ortalama 18-22 derece olmalıdır. Özellikle solunum yolu rahatsızlığı yaşayan hastaların kaldığı odaların nemlendirilmesine de özen gösterilmelidir. Ayrıca gerekirse nemi dengelemek için özel cihazlar kullanılabilir.

Hastanın kaldığı evin ve odanın temiz olması çok önemlidir. Birçok hastalığın nedeni temiz olmayan ortamlardır. Çünkü bu ortamlarda mikroplar etrafa çok daha hızlı yayılır. Yaşanılan ortamların temiz tutulması hem hastalıktan korur hem de var olan hastalıkları önler. Özellikle hastaneden yeni çıkmış hastalar enfeksiyona çok açıktır. Bunun yanında yatalak hastaların var olan rahatsızlıklarının artmaması için hasta odalarının çok iyi dezenfekte edilmesi gerekir. Özellikle hastalarda solunum astım, alerji, koah gibi solunum yolu rahatsızlıkları varsa ortamın tozdan ve bu rahatsızlıkları tetikleyecek ve atakları arttıracak gözle görülmeyen bakterileri yok etmek gerekir. Bu yüzden hasta olan evlerin ve odaların çok iyi temizlenmesi gerekir. Rutin temizlikte gözden kaçan noktalara ulaşmak duvar dipleri, mobilya içleri, gibi noktalara da dikkat edilerek temizlik yapılması çok önemlidir. Gerekiyorsa özel dezenfeksiyon işlemleri uygulanabilir. Bu tür işlemler için profesyonel yardım almak en güvenilir yöntemdir. Çünkü yatalak hastaların evlerinin bakımı sık aralıklarla, düzenli ve titizlikle yapılmalıdır. Hastaların konforuna ve sağlığına dikkat edilerek yapılacak temizlik işlemi için bilinçli, uzman bir ekipten yardım almak işinizi kolaylaştırabilir.