Store Perde Temizliği

store perde temizliği yıkama izmir
store perde temizliği yıkama izmir

Ev dekorasyonu ile ilgili farklı tasarımlar ve ürünler, her geçen sene insanların gündeminde daha fazla yer alıyor. Bu farklı tasarımlar ve ürünler sayesinde evler daha şık ve ferah hale gelirken, evlerdeki halı ve mobilyaları tamamlayan en önemli ürün ise şüphesiz perdedir. Son yılların gözde dekoratif ürünlerinden olan store perde satışlarında ise ciddi bir artış söz konusudur. Kullanımı pratik olan store perdelerin kapladığı yer ise oldukça az olduğundan dolayı neredeyse her evde store kullanılmaya başlanmıştır.

Store perdelerin hem hijyenik olması, hem de ömrünün uzun olması için düzenli aralıklarla temizliğinin yapılması gerektiğinden store perde temizliğinin nasıl yapıldığı çok fazla araştırılmaktadır. Ayrıca store perde de her eşya gibi toz tuttuğundan ve tozlarda hastalığa neden olduğundan store perdelerin doğru yöntemlerle temizlenmesi sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Store perdelerin temizliği için pratik ve etkili yöntemler geliştirilmiştir. Uçanlar temizlik, store perdelerinizi bu pratik ve etkili yöntemlerle temizleyerek adeta yeni bir görünüme kavuşturmaktadır. Peki, ‘Store perde toz ve leke bırakmayacak şekilde nasıl temizlenir?’ İşte günümüzde en fazla merak edilen sorulardan birinin yanıtı…

Store Perde Evde Nasıl Yıkanır?

Özel davetlerde, bahar ve bayram temizliğinde birçok evde ‘Store perde evde nasıl yıkanır?’ sorusu sorulmakta ve yanıtı aranmaktadır. İşte store perdeyi evde yıkama yöntemleri;

Öncelikle store perdelerin yıkanırken zarar görmemesi için güvenli bir şekilde yıkanması gerekir. Bunun içinde bu işi özel olarak yapan Uçanlar temizlik firmasının tercih edilmesi istenilen sonucun elde edilmesi bakımından önemlidir. Store perdeler, içerisinde mekanizma barındıran perde türleri olduğu için kesinlikle çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır.

Store perdeyi evinde yıkayarak temizliğini yapmak isteyenler ise store perdelerini halı yıkar gibi yıkayarak temizleyebilirler. Ancak store perdenin yıkanmadan evvel mekanizmasından ayrılmasına çok dikkat edilmelidir. Store perde mekanizmasından ayrıldıktan sonra düz bir zeminin üzerine serilerek yumuşak bir fırçayla deterjanlanarak yıkanmalıdır. Ancak yıkarken store perdenin zarar görmemesi için çok sert darbelerden kaçınmaya özellikle dikkat edilmelidir. Store perde deterjanla yıkandıktan sonra bol suyla iyice temizlenmeli ve güneşte kurutulduktan sonra mekanizması yeniden yerine takılmalıdır.

Store perdeyi evde düz bir zeminde yıkama imkanı olmayanlar ise store perdeyi takılı olduğu yerden çıkardıktan sonra banyoda dikey olarak yıkayabilirler. Store perde banyoda dikey olarak yıkanırken kademe kademe açılarak yıkanmalıdır. Bu şekilde yıkandıktan sonra rulo haline gelen store perdenin suyunu süzmesi için dik bir halde bir süre bekletilmesi gerekir. Daha sonra hafif nemli halde kuruması için tekrar yerine takılmalıdır.

Store perde yıkanırken hangi deterjanın kullanılması gerektiği de çok fazla araştırılmaktadır. Bu konu ile ilgili yapılan araştırmalar, store perde temizliğinde en etkili deterjanın store perde üzerindeki tozu anında alan sabun olduğunu göstermektedir. buna rağmen sabunu tercih etmek istemeyenler ise piyasadaki perde silme deterjanlarıyla store perde temizliğini yapabilirler.

Evde Store Perde Temizliğinin Püf Noktaları Nelerdir?

Evde store perde temizliğine başlamadan evvel su, sabun, yumuşak fırça ve yumuşak bez gibi malzemeler hazır edilmelidir.

Store perde yerinden çıkarılmadan evvel sarılmalı, rulosundan çıkarmak içinde sağ ve sol kilitleri açılmalıdır.

Store perdeyi yıkamak için düz bir zemine sererken hiçbir kırışıklığa mahal vermemeye dikkat edilmelidir. Çünkü kırışıklık olduğu takdirde suyun etkisi perdenin yapısını bozabilmektedir.

Store perde yıkanırken ve deterjanla köpürtme işlemi yapılırken kesinlikle sıcak su kullanılmalıdır. Çünkü sıcak su, store perdeye yerleşmiş olan toz ve kirleri anında temizleyecektir. Ancak store perde durulanırken de soğuk su kullanılmalıdır.

Store perdenin yıkama işleminin tamamlanmasının ardından katlanmamasına aşırı dikkat edilmelidir.

Piyasada farklı modelde store perde çeşitleri bulunduğu için store perdeyi yıkama veya silme işlemleri farklı teknikler gerektirir. Mesela baskılı store perde kullanmayı tercih edenler renklerin korunmasına çok fazla özen göstermelidir.

Ayrıca store perdenin yerinden çıkarılması, yerine yeniden takılması ve temizliği modele göre değişebileceği için bu konu ile ilgili videoların izlenmesi oldukça işe yaramaktadır. Yine store perdenin yerinden kolay çıkarılarak takılabilmesi için cırt cırtlı modelleri tavsiye edilmektedir.

Store Perde Yerinden Çıkarılmadan Temizliği Nasıl Yapılır?

Store perdesini yerinden çıkarmadan temizlemek isteyenler ise öncelikle store perdenin nasıl silineceği sorusuna yanıt aramalıdır. Ayrıca store perdenin yerinden çıkarılmadan silinerek temizlenmesi daha kolaydır. Store perdenin silinerek temizlenmesi için izlenmesi gereken yol ise şöyledir;

İlk işlem olarak store perde tamamen açılmalıdır. Store perdenin üst yüzeylerine rahatlıkla ulaşılabilmesi ve silinebilmesi için can güvenliğini tehlikeye atmamak açısından merdiven tercih edilmelidir. Ancak yine de dikkatli olunmalıdır.

Store perdenin temizliğinin yapılabilmesi için derin bir kabın içerisine ılık su konulduktan sonra sabunla köpürtülmelidir. Suyun köpürtülmesi için perde temizliği için üretilmiş olan deterjanlarda kullanılabilir.

Yumuşak bir bez köpüklü suya batırılıp çıkarıldıktan sonra sıkılmalı ve bu bezle store perde iki defa silinmelidir.

Store perdenin tozdan iyice arındığından emin olunmasının ardından temiz ve soğuk suyla yıkanan yumuşak bir bezle store perde sabunun etkisinden temizlenmelidir.

Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından store perde kesinlikle kapatılmamalıdır. Açık ve hava almasını sağlayacak şekilde store perde kuruyana kadar beklenmelidir.

Store perdenin önünü ve arkasını çıkarmadan silerek temizlemek isteyenler ise store perdenin indiği kısmı duvara dayadıktan sonra silmeli ve daha sonrada rulo halde duran diğer tarafın temizliği yapılmalıdır. Bu sayede store perde çift taraflı olarak temizlenir.

Store perdeyi evde en rahat yöntemle temizlemek için ılık suyun içerisine bulaşık makinesi deterjanı ekledikten sonra süngerle silinirse fazla köpüklenme olmadan bütün kirler kolaylıkla temizlenebilir.

Store perdelerinin hoş kokmasını isteyenler ise store perdenin temizlendiği suya portakal, papatya, lavanta ve limon yağı dökebilirler. Bu bitki yağları sayesinde store perdede kalıcı ve hoş bir koku kalacaktır. Ayrıca düz store perdeleri daha parlak ve canlı gösterecektir. Özellikle rengi solmuş store perdelerde bu yöntem oldukça işe yaramaktadır.

Store Perdeye Ütü Yapılır Mı?

Store perde kırıştığı zaman akla ilk gelen yöntem ütülemektir. Store perdenin ütülenmesi kırışıklığa bir nebze çözüm olabilir. Ancak store perde ütülendiği takdirde aprelerde meydana gelecek zararın kalıcı olacağı bilinmelidir. Store perdeyi parlak gösteren maddelere apre denilmektedir. Ütünün ardından zarar gören aprelerin yenilenmesi ise doğal olarak ekstra maliyet demektir. Böyle bir strese ve maliyete girmemek için store perde yıkandığı esnada daha dikkatli olunması en sağlıklı yöntemdir.

Balkonda Store Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Store perdenin rahat yıkanabileceği diğer bir alan ise balkonlardır. Store perde balkona serilerek daha rahat temizlenebilir. Ancak store perdeyi balkona sermeden önce balkon iyice temizlenmelidir. Daha sonra yumuşak fırça, deterjan ve su gibi temizlik esnasında kullanılacak malzemeler hazır edilmelidir. Store perdenin alt kısmı balkonun gider deliğine yaklaştırıldıktan sonra sulama ve fırçalama işlemi yapılmalıdır. Store perdedeki kirli suyu atmak için çekçek gibi bir malzeme kullanılarak kirli su gidere çekilir. Ancak çekçek, store perde üzerinde kesinlikle kullanılmaz. Ayrıca store perde temizlendikten sonra daha hızlı kuruması için balkon camları açılmalıdır.

Store perdenin temizlenmesi için kullanılacak deterjan store perdenin çeşidine göre belirlenmelidir. Bulaşık deterjanı, sabun ve perde temizleyici ürünler store perde temizliğinde en etkili deterjanlar olarak bilinmektedir. Store perde suyundan tamamen arındıktan sonra balkon zeminine serilerek kurutma işlemi yapılabilir. Store perde kurutulduktan sonrada yuvalarına yerleştirilerek cama yeniden takılabilir.

Önceki İçerikApartman ve Bina Temizlik Hizmeti
Sonraki İçerikApartman – Bina Yönetimi